Uczeń nosi codziennie w swoim tornistrze przybory szkolne, książki, zeszyty, a także drugie śniadanie, czy, w niektóre dni, również strój na wf. Często wszystkie te rzeczy ważą więcej niż zalecane jest, aby dziecko nosiło na swoich plecach. Droga do, czy ze szkoły, może stać się nieprzyjemnym doświadczeniem, które dodatkowo negatywnie wpłynie na jego kręgosłup i może powodować wady postawy. Coraz częściej wybieranym rozwiązaniem tego problemu są plecaki na kółkach. Dlaczego warto się na nie zdecydować oraz jak wybrać odpowiedni?
Szkolne plecaki na kółkach – dlaczego warto?
Zgodnie z zaleceniami Międzynarodowej Organizacji Zdrowia (WHO), szkolny plecak nie powinien przekraczać 10 – 15 % wagi dziecka. Mimo to, wielu uczniów nosi o wiele cięższe tornistry, które obciążają ich kręgosłupy i powodują liczne wady postawy. Plecaki szkolne na kółkach przystosowane są do ciągnięcia za lub pchania przed sobą, dzięki czemu dzieci nie noszą ich na plecach. Większość modeli jest również o wiele pojemniejsza od klasycznych tornistrów, a także posiada dopinane szelki, dzięki czemu w razie potrzeby możemy nosić je na oba sposoby.
Jak wybrać odpowiedni plecak na kółkach?
Rozmiar i waga plecaka
Tak jak w przypadku każdego innego plecaka, pierwsze na co powinniśmy zwrócić uwagę jest jego rozmiar i ciężar. Mimo, iż jest to tornister do ciągnięcia za sobą, prędzej czy później zostanie przeniesiony także na plecach. Najlepiej sprawdzają się modele prostokątne, o minimalistycznej i lekkiej konstrukcji. Dobrze dobrany plecak powinien więc sięgać mniej więcej od ramion do końca pleców. Ważne aby nie wystawał ponad ramiona dziecka oraz poniżej jego kości miednicznej. Starajmy się wybierać modele, które swoją wagą nie przekraczają 1 kg. Plecak na kółkach dla przedszkolaka powinien być odpowiednio mniejszy i lżejszy.
Kółka oraz teleskopowa rączka
W przypadku plecaka na kółkach niezwykle istotna jest wielkość oraz materiał, z jakiego wykonane są koła. Dobrze jest zwrócić uwagę także na rączkę, za którą ten plecak będzie ciągnięty. Najlepiej sprawdzą się kółka kauczukopodobne lub gumowe. Ich rozstaw powinien być możliwie jak najszerszy, co zapewni stabilizację podczas jazdy. Sprawdzajmy również rodzaj ich mocowania, a także upewnijmy się czy dany model posiada ochraniacz na koła, który sprawdzi się podczas brzydkiej pogody. Rączka powinna być teleskopowa, najlepiej jeśli będzie wyściełana, co ułatwi wygodne ciągnięcie lub pchanie. Upewnijmy się czy mechanizm się nie zacina i jest prosty w użyciu.