dzieci i dobre plecaki na kółkach

Dobry plecak na kółkach – jak wybrać model dla pierwszoklasisty?

Kompletowanie wyprawki dla pierwszoklasisty to zawsze spore wyzwanie dla rodziców. Kto wie, czy najważniejszym jej elementem nie jest plecak. W końcu to on musi pomieścić wszystkie szkolne podręczniki i przybory. Jeśli obawiasz się, że Twoja pociecha nie poradzi sobie z takim ciężarem, idealnym rozwiązaniem będzie plecak na kółkach. Nie będzie obciążać pleców dziecka i pomoże zadbać o jego kręgosłup. Podpowiadamy, jak wybrać dobry plecak na kółkach do pierwszej klasy.

Dobry plecak na kółkach dla pierwszoklasisty – na to musisz zwrócić uwagę

Dobry plecak na kółkach będzie poręczny dla dziecka. Maluch nie powinien mieć problemu z tym, by ciągnąć go lub pchać przed sobą. Wielkość bagażu powinna być tak dopasowana, by dziecko mogło prowadzić go z wyprostowanym łokciem.

Kółka plecaka

Najważniejszym wyróżnikiem plecaka na kółkach są oczywiście kółka. Zwróć uwagę, z jakiego materiału zostały wykonane. Najlepiej spisują się kółka kauczukowe, które są zdecydowanie trwalsze od elementów z plastiku. By kółka poradziły sobie nawet na nierównym terenie, wybierz model z łożyskami. Dobry plecak na kółkach powinien dać się pierwszoklasiście łatwo prowadzić. Modele z wytrzymałymi kółkami znajdziesz na https://plecaki.com.pl/pl/c/Plecaki-na-kolkach/18.

Stelaż

Prowadzenie plecaka na kółkach umożliwia wbudowany w niego stelaż, z którego wystaje rączka do prowadzenia. Stelaż powinien być zlokalizowany we wnętrzu plecaka – tak, by po założeniu bagażu na plecy nie dało się go wyczuć i nie uciskał dziecka. Czasami bowiem nawet plecak na kółkach trzeba będzie przenieść, na przykład po schodach. W niektórych modelach stelaż w razie potrzeby można całkowicie zdemontować.

Rączka plecaka

W stelażu osadzona jest rączka plecaka. Najlepiej sprawdzają się rączki teleskopowe, czyli wysuwane, z możliwością regulacji długości. Wówczas łatwo dopasujesz ją do wzrostu pierwszoklasisty, a jest szansa, że i w kolejnych latach plecak będzie mógł mu służyć. Rączka powinna być wykonana z lekkich materiałów, by nie zwiększać przesadnie wagi plecaka.

Materiał i konstrukcja plecaka

Dobry plecak na kółkach powinien mieć wzmocniony spód. Ten element często ma kontakt z chodnikiem, przy nierównościach może ocierać się o podłoże, brudzić piaskiem czy błotem. Wzmocniony spód nie będzie się łatwo przecierać, a do tego ochroni przed uderzeniami zeszyty i podręczniki z wnętrza plecaka.

Z tego samego powodu plecak powinien być wykonany z nieprzemakalnego materiału. Twoja pociecha z pewnością nie raz i nie dwa wjedzie nim w kałużę, a zimą w śnieżną zaspę.

Jako że wcześniej czy później pierwszoklasista i tak założy plecak na kółkach na plecy, bagaż powinien mieć też wyprofilowany i usztywniony tył. Dzięki temu łatwiej będzie również ukryć w nim stelaż.

Jakość wykonania

Jaki plecak na kółkach będzie odpowiedni dla pierwszoklasisty? Przede wszystkim solidnie wykonany. Siedmiolatek czasami nim o coś uderzy, czasami zahaczy. Kluczowe są więc solidne szwy z grubych nici, które wytrzymają taką próbę. To samo dotyczy zamków, które powinny działać płynnie i się nie zacinać.

Podsumowanie: jaki plecak na kółkach wybrać?

Dobry plecak na kółkach ułatwi szkolne początki pierwszoklasiście. By tak się stało, wybierz model z kauczukowymi kółkami i dobrze wbudowanym stelażem. Istotna będzie wysuwana rączka oraz konstrukcja z nieprzemakalnego materiału, wzmocnionym spodem i plecami. Do tego warto zwrócić uwagę na jakość szwów i zamków w plecaku.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.