Dziecko nie chce zasnąć? Podpowiadamy, jak umilić mu sen

Nasza najmłodsza pociecha ma problemy z zaśnięciem w nocy? To nie jest komfortowe ani dla niej, ani dla nas. Płacz, gorąca atmosfera, roztrzęsiony maluszek – to widok, który niejednokrotnie kojarzy nam się z nieskutecznym usypianiem. Jak umilić dziecku sen? Podpowiadamy!

Zabawki też muszą spać

Dziecko przede wszystkim musi lubić swój pokoik i swoje łóżeczko. To sprawi, że zdecydowanie chętniej będzie się tam kładło wieczorem. Dobrze jest, aby maluch miał swoją ukochaną pościel. Myszka Minnie to doskonały wybór dla dziewczynki. W tym samym typie znajdziemy rozwiązanie dla chłopca. Pościel – Myszka Miki idealnie wkomponuje się w pokój brata i siostry. Jeśli nasze dziecko jest fanem bajek filmowych lub książek, poszukajmy dla niego właśnie takiego rozwiązania. Pościel – Kraina Lodu, poszewki z Autami – na rynku jest mnóstwo dostępnych rodzajów. Z drugiej jednak strony, unikajmy pozostawiania w łóżku zabawek – pobudzone dziecko na pewno będzie chciało jeszcze się bawić. Poza ukochaną przytulanką i ulubioną pościelą nie zostawiajmy nic przy maluchu. Klocki, samochodziki, wróżki itp. też potrzebują czasu na sen, prawda?

Równomierny rytm dnia

Aby ułatwić dziecku zasypianie, cały jego dzień powinien być odpowiednio zaplanowany. Nasz maluch powinien zmęczyć się w ciągu dnia – dużo zabawy, ruchu, tańca, jazdy na rowerze – to odpowiednia recepta. Dodatkowo należy wprowadzić konsekwentne przestrzeganie zasad dotyczących ostatniej zabawy, ostatniej bajki w telewizji, kolacji i wieczornej kąpieli. To sprawi, że organizm samoistnie będzie czuł, że należy przełączyć się na tryb nocny. 

Ogrzanie pokoju

Żeby ułatwić dziecku zasypianie nawet temperatura pomieszczenia musi być odpowiednia i dopasowana do preferencji malucha. Zimą należy podkręcić kaloryfer, aby pociecha nie zmarzła, a latem konieczne może być otwarcie okna. Dobrze jest także wpuścić trochę świeżego powietrza tuż przed położeniem dziecka spać. 

Odpowiedni nastrój

Dziecko z łatwością wyczuwa napiętą domową atmosferę. Na problemy ze snem mogą też przełożyć się kłótnie w przedszkolu z rówieśnikami, a nawet zmiana miejsca zamieszkania. Zadaniem rodzica jest doprowadzenie do uczucia spokoju i bezpieczeństwa. Jeśli Twoje dziecko boi się spać przy zgaszonym świetle, zostaw zapaloną małą nocną lampkę. Gdy za jego łóżkiem “czai się potwór”, wspólnie z nim sprawdź, że niczego tam nie ma. Wiele dzieci ukoi głos rodzica. Chyba nie trzeba nikomu mówić, jak ważnym jest opowiadanie dziecku bajek na dobranoc oraz czytanie książek. Odpowiedni nastrój może wprowadzić też puszczanie z odtwarzacza łagodnych dźwięków przyrody. 

Wygodny ubiór

Nieodpowiedni ubiór także może utrudnić maluszkowi sen. Spodenki i koszulka nocna nie powinny być zbyt grube latem, by dziecko nie pociło się, a zimą zbyt cienkie – by nie marzło. Materiał powinien być odpowiednio przewiewny, a metki wycięte, aby nie drażniły skóry.

Usypianie dziecka nie jest prostym zadaniem. Wielokrotnie sami zasypiamy prędzej niż nasze pociechy. Jednakże wprowadzenie w życie naszych podpowiedzi z pewnością sprawi, że proces usypiania się skróci albo problem bezsennych nocy całkowicie ustanie.

1 komentarz

  • Jeśli maluszek ma częste problemy z zasypianiem, warto sprawdzić, czy kołderka, pod którą śpi oraz poduszka są odpowiednie dla dzieci. Także niewłaściwie dobrana pościel może powodować trudności z zasypianiem oraz wpływać na niespokojny sen dziecka.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.