Kilka rzeczy, o których nie możesz zapomnieć, przygotowując dziecko do chrztu

W życiu każdego rodzica przychodzi w końcu moment, w którym należy ochrzcić dziecko. Przygotowania do tego sakramentu niejednemu spędzają sen z powiek. Trzeba bowiem pamiętać o wielu ważnych rzeczach oraz dopiąć wszystko na ostatni guzik. Aby uniknąć stresu, przygotowaliśmy specjalny poradnik, w którym podpowiemy, o czym należy koniecznie pamiętać przed chrztem pociechy.

Wybór daty oraz niezbędne formalności

Przygotowania do chrztu należy zacząć oczywiście od wyboru konkretnej daty. Planując ją, warto poczekać do momentu, aż dziecko wróci z mamą do domu. Dzięki temu, w razie jakichkolwiek powikłań, nie będzie konieczności jej przesuwania. Aby zarezerwować termin, wystarczy udać się do kancelarii parafialnej, gdzie zostaną przedstawione propozycje. Najczęściej chrzest może odbyć się za mniej więcej 2-3 tygodnie od chwili złożenia odpowiednich dokumentów. Należą do nich m.in. akt urodzenia dziecka czy akt zawarcia związku małżeńskiego przez rodziców. Niektóre parafie wymagają również uczestnictwa rodziców oraz chrzestnych w specjalnych naukach. Przed chrztem należy także złożyć ofiarę pieniężną. Najczęściej jest to kwota ok. 100-200 złotych.

Wybór rodziców chrzestnych

Wybór rodziców chrzestnych dla naszej pociechy to bardzo odpowiedzialne zadanie. To właśnie oni będą mieli za zadanie pomóc nam wychować dziecko w wierze oraz odegrają bardzo ważną rolę podczas uroczystości. Przed chrztem zobowiązani są oni bowiem do zakupu białej szatki oraz świecy, a podczas ceremonii będą w imieniu dziecka wypowiadać słowa przysięgi. Warto pamiętać, że matką chrzestną i ojcem chrzestnym mogą być wyłącznie osoby, które przyjęły sakrament bierzmowania oraz pozostają w stanie wolnym bądź są po ślubie kościelnym. Nie zapominajmy również, że mają oni być dla dziecka opoką, a nie tylko źródłem pięknych i drogich prezentów.

Ubranko do chrztu

Wybierając ubranko do chrztu, należy pamiętać, że dziecko ma nie tylko pięknie wyglądać, ale także czuć się komfortowo. Komplet powinien więc być wykonany z miękkiego i przyjemnego w dotyku materiału. Najczęściej najlepiej sprawdzą się białe spodenki oraz jasna koszula dla chłopca. Dla dziewczynki możemy wybrać zwiewną sukienkę i wygodne rajstopy. Rodzice przeważnie decydują się również na dodatki, wianek dla niemowlaka. Niezależnie od pory roku, warto pomyśleć o okryciu wierzchnim. Nigdy nie mamy bowiem pewności, jaka będzie pogoda w dniu chrztu świętego. Lepiej więc zaopatrzyć się w kurteczkę czy futerko do chrztu, niż później na szybko szukać czegoś, czym moglibyśmy okryć pociechę.

Ubiór rodziców oraz chrzestnych

Ubiór osób, które odgrywają ważną rolę podczas chrztu, również nie pozostaje bez znaczenia. Oczywiście nie należy zakrzątać sobie nim zbyt długo głowy, jednak warto pamiętać, by nie eksponować zbytnio swojego ciała. Lepiej więc zrezygnować z krótkich spódniczek czy głębokich dekoltów. Ubranie powinno być eleganckie i schludne. Jeansy czy obuwie sportowe zdecydowanie odpadają. Ubiór nie może być również zbyt jaskrawy. Lepiej postawić na stonowane pastelowe kolory, bądź w okresie jesienno-zimowym na odzież w ciemniejszych barwach.

Co jeśli nie chcemy chrzcić dziecka zaraz po narodzinach?

Najczęściej dziecko chrzci się kilka tygodni po jego narodzinach. W skrajnych przypadkach, kiedy życie pociechy jest zagrożone, sakrament ten może zostać udzielony nawet w szpitalu. Niektórzy rodzice nie chcą jednak, by ich dziecko zostało ochrzczone, gdy jest jeszcze noworodkiem. Swoją wolę najczęściej argumentują tym, że chcą, by ich latorośl samodzielnie i świadomie podjęła decyzję o wstąpieniu do wspólnoty kościoła. Oczywiście mamy do tego prawo. Należy jednak wtedy pamiętać, że już od najmłodszych lat warto uczyć dzieci wychowania w wierze i stopniowo przygotowywać je do świadomego przyjęcia chrztu świętego.  

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.