Czy jazda konno wpływa na samopoczucie człowieka?

Konie zawsze były istotami pięknymi i różniącymi się całkowicie od siebie są mądre, nieprzewidywalne, niekiedy płochliwe. Każdy rumak ma całkowicie inny charakter, czy dlatego jazda konno jest tak fascynująca?

Jakie początki miała jazda konno?

Po pierwsze sam początek jeździectwa miał miejsce, gdy ludzie ujarzmili konie. Już w starożytnym Rzymie istniał zawód nauczyciela jazdy konnej. Bez wątpienia w Neapolu powstała pierwsza Akademia Jeździecka. Niestety jazda konno i jej metoda nauki należała do bardzo karygodnych, gdzie karano zwierzęta za złe wykonywanie ćwiczeń. Wnioskując konie niegdyś były najpopularniejszymi zwierzętami pociągowymi, następnie wyparte przez maszyny. Dziś używane w celach sportowych i rekreacyjnych. 

Czym wyróżniają się najpopularniejsze rasy koni?

Jednym z pierwszych popularnym koniem jest: czystej krwi arabskiej, uważany za rdzeń piękna konia. Te konie są bardzo wytrzymałe, szybkie, inteligentne, życzliwe, wrażliwe oraz przywiązują się bardzo mocno do człowieka. Konie arabskie nadają się idealnie do jazdy konno.

Drugim w kolejności jest koń pełnej krwi angielskiej, jedna z podstawowych rasy koni podobnie, jak konie arabskie. Obecnie są to najszybsze konie na świecie.

Brązowy koń w białe łaty.

Jakie są rodzaje chodów?

 Wśród naturalnych chodów konia przede wszystkim rozróżnia się: stęp, kłus, galop oraz cwał.

Jazda konno, jakie style jazdy wyróżniamy?

Przechodząc już do samego jeździectwa przede wszystkim najbardziej klasycznym jest Jeździectwo angielskie  jest to styl jazdy konnej wykorzystywany na całym świecie. W tej dyscyplinie wykorzystywane siodła, mają niezbyt głębokie i płaskie siodełka. Zależnie od dyscypliny, gdzie są wykorzystywane to mają różną architekturę. Z pewnością w stylu klasycznym niezwykle ważnym jest dosiad jeźdźca, który za jego pomocą powinien być w stanie opanować jak i uaktywnić konia. 

 Strój dżokeja w stylu angielskim.

Bez wątpienia odpowiedni strój jeźdźca angielskiego powinien się składać zwykle z:

  • kasku, bądź toczek, który pełni funkcję ochrony głowy podczas upadku 
  • fraku
  • koszulki 
  • bryczesów są to specjalne spodnie do jazdy konnej, zapewniającą swobodę ruchów, nieposiadające ciasnych szwów po wewnętrznej stronie nogawek. Mają zadanie chronić przed  otarciami. Pozwalają na wygodny i prawidłowy dosiad konia.  
  • oficerek, które posiadają wysoką cholewkę, zazwyczaj skórzane. Ich podeszwa umożliwia prawidłowe oparcie stopy w strzemieniu. 

Jakie dyscypliny sportowe występują w tym stylu jeździectwa?

 Do dyscyplin organizowanych do tego stylu, które zostały uznane przez Międzynarodową Federację Jeździectwa, wchodzą:

  • ujeżdżanie – jest to olimpijska konkurencja jeździectwa. Dżokej i koń wykonują serię określonych ruchów, zwanych figurami w czworokątnej arenie. Podstawy tej dyscypliny są konieczne. Celem ujeżdżenia jest bezkonfliktowy rozwój naturalnych biegłości i aspiracji konia.
  • Skoki przez przeszkody – w tej konkurencji, koń i jeździec pokonują bariery, ustawione na torze. Ideą zawodów jest sprawdzenie umiejętności, sumiennością i wytrenowaniem konia, skaczącego pod kawalerzystą. Konkurencja polega na tym, że na torze ustawia się kilka lub kilkanaście przeszkód, które dżokej wraz ze swym koniem musi pokonać w określonej kolejności oraz prawidłowym czasie z jak najmniejszą liczbą kolekt i przypadków nieposłuszeństwa konia tak zwanego wyłamania, które kończy się wyeliminowaniem. Za każdy błąd para otrzymuje punkty ujemne. Najczęściej spotykane rodzaje przeszkód to: stacjonata, okser, triplebarre, mur, oraz rów z wodą.
  • Wszechstronny konkurs konia wierzchowego – olimpijska konkurencja jeździectwa, jest to jeden z najbardziej teatralnych sportów konnych. Jest wszechstronnym sprawdzeniem umiejętności sportowca wraz z jego koniem, które wymaga ogromnego doświadczenia.  Podczas tych zawodów należy wykonać wszystkie trzy próby: próba ujeżdżenia, próba terenowa oraz próba skoków przez przeszkody. 

 Co to jest Western Riding?

Następnym stylem jeździectwa jest Western riding, powstał on w Ameryce. Styl charakteryzują wielkie, głębokie siodła, które powodują u dżokeja pełny  dosiad. Zapewniają one dużą gustowność i wygodę w trakcie użytkowania konia. Zwierzęta wykorzystywane do tego stylu są zwykle stosunkowo małe o zwartej budowie oraz wytrzymałe, zdolne do pracy przez cały dzień. Charakterystyczny jest także strój jeźdźca w którego skład wchodzi tradycyjny kapelusz, dżinsy i koszula. 

Koń o brązowym umaszczeniu wykorzystywany do jeździectwa.

Jakie są pozostałe sporty konne?

Jednym z takich sportów jest powożenie. Jest to najstarsza z konkurencji ujeżdżania. A jak wygląda taka dyscyplina? Powożący siedząc w bryczce zaprzęgowej, kieruje jednym koniem, czasami parą oraz dwoma parami koni. Co ciekawsze, kobiety współzawodniczą z mężczyznami. Takie zawody trwają około 3 dni i składają się z trzech innych metod ujeżdżania. Wygrywa ten jeździec, który zdobędzie największa ilość punktów.

Konkursy w powożeniu są następujące:

Konkurs A – ujeżdżanie 

Konkurs polega na regularności, swobodzie, harmonii z koniem oraz prawidłowych ruchach. Ważna jest również dokładność i precyzja

Konkurs B – maraton

Natomiast w konkursie B najważniejsze jest wytrenowanie konia, zwinność i wytrzymałość oraz jak dżokej wyczuje odpowiednie tempo powożenia. 

Konkurs C – zręczność powożenia 

Ostatni z konkursów ocenia kondycję, która jest bardzo ważna dla koni oraz elastyczność i posłuszeństwo w maratonie.

Następnym z sportów konnych jest Woltyżerka. Ta dyscyplina jeszcze bardziej rozkazuje pokazać ćwiczenia gimnastyczne i akrobatycznie koni. Takie konkursy rozgrywają się indywidualnie, zespołowo oraz w parach.  Ćwiczenia polegają na wykonaniu ćwiczeń w idealnej harmonii i równowadze. Zadania wykonywane są w galopie lub w stępie i często w podkładzie muzycznym. Podczas takich zawodów, ważne są programy. Jeden z nich to program obowiązkowy, który jest idealny dla indywidualistów, jak i osób lubiących pracę zespołową. W określonym czasie należy wykonać ćwiczenia akrobatyczne. 

Jednym z takich programów jest program dowolny, gdzie ćwiczenia musisz wykonać w układzie. Ostatnim z programów jest program techniczny również dla zawodników indywidualnych oraz dla grup w zależności od poziomu trudności tego konkursu.

Jednym ze stylów sportowych jazdy konno są rajdy długodystansowe. Podczas tej konkurencji dżokej wraz ze swoim koniem muszą pokonać w jak najlepszym czasie dystans, który wynosi nawet kilkadziesiąt kilometrów. Para, która przekroczy jako pierwsza metę – zwycięża. Co najważniejsze podczas tej dyscypliny, weterynarze poddają kontroli konie, aby sprawdzić ich stan. Jeśli opinia lekarza jest pozytywna, zawodnik kontynuuje dalsze odcinki wyścigu.   

Czy jest coś wyjątkowego w koniach?

Jak wiemy jazda konno jest nie tylko sportem, polegającym na wyścigach, pokazach oraz akrobacjach, ale również  przeprowadzają terapię tak zwana Hipoterapia. Stosowana jest zarówno u dzieci, młodzieży czy u dorosłych. Bez wątpienia taki rodzaj terapii sprawia, że osoby stają się silniejsze emocjonalnie, odważniejsze oraz kochają jeszcze bardziej zwierzęta. Podsumowując terapia niepełnosprawnych z zastosowaniem metody hipoterapii obejmuje głównie osoby niepełnosprawne psycho-ruchowo, sensorycznie i umysłowo.

Terapia niepełnosprawnych z metodą hipoterapii podczas jazdy konno.

Jazda konno posiada wiele plusów, oprócz podstawowych zalet, jakimi jest sport to posiadamy kontakt ze zwierzęciem, który wpływa pozytywnie nie tylko na nasze ciało, ale również na ducha.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.