pierwsza wizyta dziecka u dentysty - kiedy?

Pierwsza wizyta dziecka u dentysty – jak się do niej przygotować i jak powinna wyglądać?

Wizyty u dentysty są nieodłącznym elementem naszego życia. Na swoją pierwszą wizytę maluch powinien zostać zabrany przez rodziców między 6 a 12 miesiącem życia. Brzmi prosto, prawda? Jednak jest szereg informacji, które warto posiąść przed pierwszym spotkaniem dziecka ze stomatologiem, aby móc odpowiednio się do niego przygotować. W tym artykule skupię się na nich, a także podpowiem Ci, jak powinna przebiegać taka wizyta, czy istnieje czy w ubytki w mleczkach w ogóle zakłada się wypełnienia (tymczasowe lub klasyczne). Zaczynamy!

Kiedy powinna mieć miejsce pierwsza wizyta dziecka u dentysty?

Wielu stomatologów zaleca pierwszą wizytę dziecka między 6 a 12 miesiącem życia. Część z nich uznaje jednak przesunięcie tego terminu nawet do 15 miesiąca. Zdecydowanie nie warto czekać aż dziecko będzie miało kilka latek, tylko po to, aby mogło samo usiąść na fotelu (pierwsza wizyta i tak zazwyczaj odbywa się na kolanach rodzica). Specjalista spokojnie poradzi sobie z kilkumiesięcznym maluchem. Rodzice często czekają też aż pociecha będzie miała więcej zębów – to też nie jest konieczne.

Dlaczego nie warto zwlekać z wizytą u stomatologa? Przede wszystkim dentysta jest w stanie zauważyć próchnicę dużo wcześniej niż Ty. Jest bardzo prawdopodobne, że dojrzysz dopiero powstałą w jej efekcie dziurę. Ubytek może boleć, wymagać leczenia, a to z pewnością nie przyczyni się do pozytywnego wrażenia dziecka z pierwszego spotkania ze stomatologiem.

Jeśli będziesz dbał o ząbki pociechy od momentu wyrżnięcia się pierwszego z nich i zgłosisz się z nim do stomatologa we wskazanym wcześniej przedziale wiekowym, istnieje bardzo małe prawdopodobieństwo, że będzie konieczne leczenie i zakładanie wypełnienia.

Jeśli jednak sytuacja jest przeciwna – okienko czasowe, w którym dziecko powinno mieć pierwszą wizytę za sobą, minęło, a do tego w ząbku pojawiła się dziura – nie zwlekaj z wizytą. Popularne wśród rodziców przekonanie, że mleczne zęby nie wymagają leczenia jest mitem. To fakt, że zęby kiedyś wypadną, ale do tego czasu nieleczone mogłyby wywołać szereg nieprzyjemnych konsekwencji. Dlatego nie warto zwlekać dłużej, a w trybie ekspresowym zapisać dziecko na wizytę.

Jak przygotować dziecko do pierwszej wizyty u stomatologa?

Nie tylko przygotowaniem do pierwszej wizyty, ale po prostu dbałością o zdrowie jamy ustnej, jest mycie ząbków od momentu kiedy pojawi się pierwszy z nich. Z myciem nie trzeba czekać aż będzie ich więcej, a już od tego momentu warto przyzwyczajać pociechę, że szczoteczka do zębów w buzi jest czymś normalnym. To może pomóc podczas samej wizyty, kiedy stomatolog będzie chciał ocenić stan ząbków i zapoznać dziecko w wykorzystywanymi narzędziami i urządzeniami.

pierwsza wizyta dziecka u dentysty - porady
Dentysta nie musi budzić negatywnych skojarzeń!

Ważnym aspektem jest także przygotowanie psychiczne dziecka, w przypadku gdy wybierasz się na wizytę z dzieckiem w wieku powyżej 1 roku. Warto od początku budować pozytywne skojarzenia i, jeśli sam nie przepadasz za wizytami u stomatologa, nie przelewać tego lęku na swoją pociechę. Pomyśl o tym w ten sposób – możesz oszczędzić tego swojemu dziecku, dzięki czemu nie będzie musiało w przyszłości martwić się każdą wizytą tak jak Ty.

Nie zabieraj dziecka na swoją wizytę, gdyż mógłby udzielić mu się nie tylko Twój stres, ale także i osób przybywających w poczekalni. Warto umówić spotkanie ze specjalistą z klinice, która oferuje taką usługę i wie, jak ważne jest pierwsze wrażenie stworzone u dziecka. Poczytaj opinie o różnych miejscach lub zasięgnij porady u innych rodziców!

Dlatego nie mów o bólu, wierceniu czy dziurach, a spróbuj znaleźć bardziej miłe dla ucha odpowiedniki tych słów. Zamiast opowiadać o wierceniu w zębie, które czasami boli, możesz opisać to przykładowo jako uczucie łaskotania. Wizytę o dentysty możesz określić jako przygodę czy zabawę. Pomysłów jest wiele!

Aby uprzyjemnić dziecku cały proces zabierz na wizytę jego ulubione zabawki. Pluszowi towarzysze będą wspierać je podczas nowego doświadczenia. Dobrym pomysłem jest także zabranie tableta, na którym w czasie, gdy stomatolog będzie zajmował się jamą ustną malucha, będzie wyświetlać się ulubiona bajka. Dzięki czemu pociecha będzie mogła skupić się na przygodach swoich ulubionych bohaterów, czując się w pełni bezpiecznie na Twoich kolanach.

Jak wygląda pierwsze spotkanie dziecka ze stomatologiem?

Być może się zdziwisz, ale pierwsza wizyta dziecka u dentysty będzie poświęcona w większości… Tobie. Znajdzie się w czasie jej trwania oczywiście chwila na pokazanie dziecku narzędzi i zaznajomienie z nimi podczas wykonywania badania. Jednak to przede wszystkim Ty musisz być gotowy na przyjęcie nowej dawki informacji.

Specjalista pokaże Ci wszystkie informacje, które jego zdaniem mogą Ci się przydać. Dowiesz się zapewne, jakiej szczoteczki i pasty używać do mycia ząbków dziecka i ile tej pasty nakładać. Dentysta z pewnością poruszy także temat diety dziecka i wpływu karmienia piersią na stan jamy ustnej. Jednak taka wizyta to przede wszystkim czas dla Ciebie na zadanie wszystkich nurtujących pytań, które uzbierały się przez pierwsze miesiące życia dziecka.

Aby jak najlepiej ją wykorzystać, pomyśl o zabraniu na wizytę kogoś, kogo Twoja pociecha uwielbia. Pozwoli Ci to swobodnie i bez stresu porozmawiać ze stomatologiem. Przygotuj wcześniej listę z pytaniami, aby o niczym nie zapomnieć. Powodzenia!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.