Pościele dla dzieci – jak je dopasować do wieku pociechy?

Wybór pościeli zawsze wiąże się z dylematem. Zastanawiamy się przede wszystkim nad tym, jaki materiał będzie najwygodniejszy – czy pozwoli nam komfortowo spać o każdej porze roku, a może będzie nadawać się tylko na lato? Pod uwagę bierzemy także aspekty wizualne, w końcu przed snem każdy chce się wyciszyć i wprawić w jak najlepszy nastrój. Wybierając pościele dla dzieci decyzja jest jeszcze trudniejsza – mocniej trzeba bowiem zastanowić się nad rozmiarem tego elementu. Koc dla dzieci czy pościel muszą być dostosowane do wieku naszej pociechy i, co zrozumiałe, w kolejnych latach trzeba będzie zmieniać ją na większą. Jeśli chodzi o pościel dla dziecka, rozmiary są dostępne w wystarczająco wielu wariantach! Podpowiadamy jakie i kiedy wybierać!

Pościel dla dzieci – jaką wybrać dla niemowlaka?

Pościel towarzyszy dzieciom od pierwszych chwil ich życia. Wielu rodziców spodziewających się dziecka pamięta, by zabrać ze sobą specjalny rożek dla noworodka – to on pełni funkcję pierwszej pościeli malucha. Już w domu trzeba będzie jednak dobrać nowy rozmiar pościeli. Jaka pościel dla niemowlaka? Niemowlęta są niezwykle delikatne, część rodziców układa je w specjalnym śpiworze, ale można również zdecydować się na niewielką kołdrę. Potrzebna będzie do niej pościel 60×70 cm, która na tym etapie powinna w zupełności wystarczyć. Z powodzeniem może jeszcze służyć półrocznym dzieciom.

Pościel dla dziecka – rozmiary do trzeciego roku życia

\Na pierwszym etapie życia dziecko śpi zazwyczaj w kołysce. Dopiero później przenosi się do łóżeczka. Jaka pościel dla 2-latka? Wielkość jego posłania w znaczący sposób wpływa także na wielkość pościeli, którą powinna otulać się pociecha w wieku powyżej pół roku, która śpi w łóżeczku. Do takich mebli o niewielkich rozmiarach idealnie nada się pościel dla dzieci 90×120 cm. To jeden ze standardowych wymiarów pościeli, łatwo go więc znaleźć. Dla maluchów śpiących w nieco większych łóżeczkach najlepsza będzie z kolei pościel dziecięca 100×135 cm. Taka pościel spokojnie może służyć i trzylatkom. Ważne, by jej powierzchnia była nieco większa od powierzchni łóżeczka – wówczas zyskamy pewność, że dziecko nie będzie się odkrywać.

Jaka pościel dla trzylatka i starszego dziecka?

Dzieci w wieku trzech, czterech lat zwykle opuszczają już łóżeczko i przenoszą się do łóżka o standardowej konstrukcji, choć często jeszcze małego, dopasowanego do ich wieku i wzrostu. Jaka pościel dla 3-latka? Należy zdecydować się na nieco większą kołdrę. Najlepiej sprawdzą się mniej standardowe wymiary pościeli dla dzieci, takie jak 100×160 cm lub 120×160 cm. Ten drugi rozmiar jest polecany przede wszystkim nieco bardziej wyrośniętym, a także mocno ruchliwym pociechom.

Pościel dla dzieci – wymiary w wieku 7 lat i starszych

Gdy chodzi o pościel dla dziecka, rozmiary rosną razem z nimi! Na kolejnym etapie rozwoju dzieci najistotniejszym kryterium wielkości pościeli staje się powoli ich wzrost. Wiąże się on bowiem z przechodzeniem do większych łóżek, a w końcu, dla nastolatków w wieku szkolnym, do łóżek przeznaczonych dla dorosłych. W związku z tym w grę powoli zaczynają wchodzić rozmiary pościeli dla dzieci przeznaczone tak naprawdę dla dorosłych. Ośmio- czy dziewięciolatkowie najlepiej wyśpią się pod pościelą o rozmiarze 140×200 cm. Starsze dzieci można już śmiało wyposażyć w jeszcze większe poszewki 160×200 cm.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.