lapisowanie zębów u dzieci

Lapisowanie zębów – co warto o nim wiedzieć?

Prawidłowe dbanie o zęby pociechy to podstawa, jeśli zależy nam na ich zdrowiu. Ucząc dzieci od małego regularnych wizyt u dentysty, z pewnością wyrobimy w nich dobry nawyk, który zaowocuje w przyszłości. Lapisowanie zębów u dzieci jest skutecznym sposobem na walkę z próchnicą, rozwijającą się w dziecięcym uzębieniu. Znane jest jako metoda szybka, bezbolesna i refundowana przez NFZ. Co jeszcze ją wyróżnia? Czy warto się na nią zdecydować? Zapraszamy do lektury.

Czym jest lapisowanie zębów mlecznych?

Czarne zęby u dzieci nie wyglądają zbyt dobrze, a do tego są niezwykle niebezpiecznie. Taki kolor świadczy bowiem o tym, że uzębienie zaczyna się psuć. W miejscu tym gromadzi się zatem duża ilość bakterii, które mogą mieć negatywny wpływ na tak naprawdę cały organizm. Na szczęście ten proces możemy nieco zahamować. W takiej sytuacji najczęściej wystarczy zdecydować się na lapisowanie zębów.

Lapisowanie zębów mlecznych, czyli inaczej impregnacja, to metoda leczenia próchnicy w zębach mlecznych. Polega ona na przesycaniu tkanek próchnicowych związkami chemicznymi w celu utwardzenia miejsc zmienionych przez bakterie. W zabiegu tym najczęściej stosuje się azotan srebra lub chlorek cynku. Mają one właściwości bakteriobójcze i wywołują mineralizację, czyli wzmocnienie zmiękczonych tkanek w zębach. Ich użycie doprowadza do powstania białczanów srebra i zaniku próchnicy. Lapisowanie stosowane jest w sytuacji, kiedy próchnica niszczy dużą część zęba i założenie wypełnienia staje się niemożliwe. 

Dlaczego należy ratować zęby mleczne?

Zęby mleczne zaczynają pojawiać się u dziecka  mniej więcej w 5-6 miesiącu życia. Trzylatki mają zazwyczaj już pełne mleczne uzębienie. Większość dorosłych uważa, iż nie trzeba o nie dbać, ani tym bardziej ich ratować, gdyż prędzej czy później same wypadną. Nic bardziej mylnego: dobry stan zębów mlecznych ma istotny wpływ na proces właściwego rozwoju szczęki i żuchwy. Mleczaki utrzymują przestrzeń dla prawdziwych zębów i jeśli usunie się je zbyt wcześnie, dziecko może nabawić się wady zgryzu. To z kolei spowoduje konieczność leczenia ortodontycznego w późniejszym okresie.

Lapisowanie zębów u dzieci wykonuje się także po to, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się próchnicy w jamie ustnej naszego malucha. Chronimy tym sposobem nie tylko te już czarne zęby u dzieci, ale także zabezpieczamy te, które jeszcze są zdrowe.

Czym różni się lapisowanie od leczenia próchnicy?

Warto wiedzieć, że lapisowanie zębów mlecznych to nie to samo, co leczenie próchnicy. Nie likwidujemy bowiem w ten sposób zmian, a jedynie je hamujemy. Po co zatem stosować taki zabieg? Niekiedy nie da się bowiem założyć tradycyjnego wypełnienia. Próchnica tworzy czasem dość wyraźne ubytki, których nie da się “załatać”. Plomba po prostu wypadłaby wtedy po kilku dniach. Lepiej więc w takiej sytuacji zdecydować się na lapisowanie. Czarne zęby u dziecka wciąż będą widoczne, jednak nie będziemy się już musieli tak nimi przejmować. Nie będą bowiem stwarzały dla malucha żadnego zagrożenia. 

Jak przebiega lapisowanie zębów u dzieci?

Lapisowanie zębów na biało jest zabiegiem kilkuetapowym. Na początku dentysta oczyszcza ząb z osadu, używając szczoteczki z wodą utlenioną. Następnie opłukuje go zwykłą wodą przy pomocy dmuchawki i suszy strumieniem sprężonego powietrza. Gdy ząb jest już zabezpieczony, zostaje pokryty specjalnym płynem dezynfekującym i nasączony azotanem srebra. Lekarz rozsmarowuje go po zainfekowanej powierzchni przez mniej więcej 3 minuty. Na samym końcu ząb zostaje pokryty płynem Lugola, który strąca azotan srebra. Dzięki temu przekształca się on w białczan srebra, chroniący ząb przed dalszym rozwojem próchnicy.

Zabieg lapisowania powinien zostać powtórzony pięć razy w odstępie około jednego tygodnia. Czasami jednak zdarza się, że dentyści wykonują go trzykrotnie już w czasie jednej wizyty. Pierwsza wizyta u dentysty nie wystarczy: lapisowanie zębów u dzieci musi zostać powtórzone po 3 miesiącach oraz po pół roku od czasu nałożenia pierwszej impregnacji. Dziecko może pić i jeść dopiero 2 godziny po zakończonej wizycie. Zabieg jest refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Lapisowanie zębów NFZ – zalety i wady

Jedną z największych zalet impregnacji jest fakt, iż zabieg trwa bardzo krótko i jest bezbolesny nawet dla najmniejszych dzieci. Jest również niezwykle skuteczny w procesie zahamowania rozwoju próchnicy i daje duże szanse na uratowanie zębów. Wadą lapisowania jest przebarwienie leczonego zęba na czarny kolor pod wpływem wytrącania się srebra zawartego w azotanie. Zmiany zachodzą jednak wyłącznie w leczonym zębie i nie przenoszą się na pozostałe, nawet na sąsiednie. Można tego uniknąć, decydując się na tzw. lapisowanie bezbarwne. Jednak jest ono wykonywane z użyciem substancji o znacznie mniejszej skuteczności.

Oczywiście zdecydowanie warto lapisować zęby maluchów. Dlaczego? Przede wszystkim metodę tę można wykorzystać już od najwcześniejszych lat życia naszej pociechy. Do tego zębów nie trzeba usuwać. Można zatem pozwolić im na samodzielne wypadnięcie w odpowiednim momencie. To z kolei zapobiega złemu wyżynaniu się stałego uzębienia czy pojawieniu się wad zgryzu bądź wymowy.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.